Gossen POLYSIX Electronic е електронен фотоекспонометър с CdS фотоклетка, представен в края на 60-те години.

Контекст

Моделът се среща и под наименованието Variosix и представлява по-специализиран светломер в гамата на Gossen.

Технология

POLYSIX използва CdS сензор, което осигурява висока точност и широк диапазон на измерване, характерни за електронните светломери от този период.

Принцип на работа

Измерването се извършва чрез аналогова стрелка, като резултатът се прехвърля върху калкулаторен диск за определяне на експозицията.

Функционалност

Най-интересната особеност на модела е възможността за избор между три различни ъгъла на измерване:

  • 10°
  • 20°
  • 30°

Това позволява по-прецизно насочване към конкретна част от сцената и го доближава до концепцията за спот метър.

Значение

Макар да не е истински спот метър, POLYSIX предлага значително по-контролирано измерване спрямо стандартните светломери.

Днес

Gossen POLYSIX Electronic е интересен пример за експериментиране с измервателни ъгли и стремеж към по-прецизен контрол върху експозицията.


Бележка от музея:
POLYSIX е един от ранните опити за въвеждане на насочено измерване чрез променлив ъгъл, доближаващ се до спот метър.

Технически характеристики
Основна информация
Производител Gossen Foto- und Lichtmeßtechnik GmbH
Модел Gossen POLYSIX Electronic
Други наименования Variosix
Година на представяне 1968
Тип уред Професионален светломер
Серия Polysix
Държава производител Германия
Произведени бройки Няма информация
Метод на измерване
Тип измерване Падаща и отразена светлина
Светлочувствителен елемент CdS фотоклетка
Ъгъл на измерване 10° / 20° / 30°
Диапазони Два (ниски и високи стойности)
Експозиционни настройки
ISO диапазон ASA 3 – 12 500
Скали Диафрагма: f/1 – f/90; Скорости: 8 часа – 1/4000 сек.; Кино: 8 – 64 fps
EV диапазон –8 до +24
Метод за изчисление Механичен калкулатор
Индикация
Тип индикация Аналогова стрелка
Захранване
Тип батерия Няма информация
Конструкция
Материали Пластмаса и метал
Монтаж Ръчен
Размери Няма информация
Тегло Няма информация
Допълнително
Особености Променлив ъгъл на измерване, доближаващ се до спот метър