Panasonic Lumix DMC-TZ7 е компактна цифрова фотокамера с мощен вариообектив, представена през 2009 г. от японската компания Panasonic. Моделът принадлежи към серията Lumix TZ, известна на някои пазари като Travel Zoom – линия фотокамери, създадени за пътувания и универсална фотография благодарение на големия диапазон на оптично увеличение.
Фотокамерата използва CCD сензор с резолюция 10.1 мегапиксела и е оборудвана с вариообектив Leica DC Vario-Elmar с 12× оптично увеличение. Обективът покрива широк диапазон от фокусни разстояния – от широкоъгълни 25 mm до 300 mm еквивалент в 35 mm формат, което позволява снимане както на пейзажи, така и на далечни обекти.
Panasonic Lumix DMC-TZ7 разполага с оптична стабилизация на изображението MEGA O.I.S., която намалява ефекта от трептене на ръката при снимане. Камерата предлага и интелигентна автоматична система за разпознаване на сцени, която автоматично избира подходящите настройки за различни фотографски ситуации.
Една от основните особености на модела е възможността за запис на видео с висока резолюция HD 1280 × 720 пиксела във формат AVCHD Lite – функция, която по времето на представянето на камерата е сравнително нова за компактните фотокамери.
Lumix DMC-TZ7 е типичен представител на компактните Travel Zoom фотокамери от края на 2000-те години – период, в който производителите комбинират мощни вариообективи, компактни размери и видео възможности в едно универсално устройство.
Бележка от музея:
Серията Panasonic Lumix TZ става изключително популярна сред пътуващите фотографи благодарение на комбинацията от компактни размери и голям диапазон на оптично увеличение. Моделът TZ7 е едно от първите поколения Travel Zoom фотокамери с HD видео запис.
| Производител | Panasonic Corporation, Япония |
| Модел | Lumix DMC-TZ7 |
| Година на представяне | 2009 |
| Тип фотокамера | Цифрова компактна фотокамера |
| Серия | Lumix TZ |
| Държава производител | Япония |
| Произведени бройки | Няма информация |
| Сензор | |
| Тип сензор | CCD |
| Размер на сензора | 1/2.33″ |
| Резолюция | 10.1 MP |
| Максимална резолюция | 3648 × 2736 |
| Обектив | |
| Обектив | Leica DC Vario-Elmar |
| Байонет | – |
| Фокусно разстояние | 4.1 – 49.2 mm (25 – 300 mm екв. в 35 mm формат) |
| Диафрагма | f/3.3 – f/4.9 |
| Фокусиране | Автофокус |
| Експонация | |
| ISO | 80 – 1600 |
| Експонометър | Многозонов |
| Затвор | |
| Тип затвор | Електронен |
| Експозиционни времена | 8 сек – 1/2000 сек |
| Дисплей | |
| Дисплей | 3.0″ LCD |
| Резолюция | 460 000 точки |
| Видео | |
| Видео | 1280 × 720 (HD) |
| Съхранение | |
| Носител | SD / SDHC |
| Формати | JPEG |
| Свързаност | |
| Интерфейси | USB, HDMI, AV |
| Батерия | |
| Батерия | Li-Ion DMW-BCG10 |
| Физически характеристики | |
| Размери | 103 × 60 × 33 mm |
| Тегло | Около 229 g |







