2006 година – Canon PowerShot A530

Canon PowerShot A530 наследява и развиват характеристики на своя предшественик – PowerShot A510, пуснат на пазара през март 2005 г. В допълнение към новото оборудване с патентования високоскоростен процесор DIGIC II на Canon,  A530 включва 5,0-мегапикселов CCD сензор за изключително качество и производителност на изображенията. В комбинация с обектива с 4-кратно оптично увеличение, камерата използва…

2002 година – AIPTEK mini pencam plus

AIPTEK mini pencam plus е супер компактна джобна камера. Създадена е в годините в които телефоните или нямаха, или камерата им бе с резолюция 320 х 240 пиксела. Вградената и памет и двете батерии позволяват заснемане до 160 кадъра на 1.3 мегапиксела резолюция. Може да снима и в интерполиран режим от 2 мегапиксела. Има малък…

2012 година – LYTRO LIGHT FIELD CAMERA

LYTRO LIGHT FIELD CAMERA или както съм я кръстил – неуспялата революция. За този модел направих специална статия във Photo Cafe, защото когато излезе навремето много исках да я тествам. Следвайте линка, може би ще ви бъде интересно. LYTRO LIGHT FIELD CAMERA

1988 година – Olympus OM-101

Olympus OM-101 се появява две години след първият автофокусен модел – Olympus OM-77 AF и изненадата е, че той няма автоматичен фокус. Фокусира се ръчно, но не по традиционният начин с въртене на гривна на обектива, а със скролер в задната част на камерата, който по електронен път върти мотора извършващ фокуса. Много шантаво решение,…

1982 година – Revue AC 3s / Chinon CE-5

Revue AC 3s  се появява през 1982 година като ребрандиран Chinon CE-5 по поръчка на Foto-Quelle. Всъщност двата модела имат доста разлики в дизайна, макар вътрешните компоненти да са идентични. Според мен Chinon са си запазили опцията тяхната камера да има една идея повече екстри, като например опция за мини грип за по-голямо удобство, който…

1961 година – Prakti

Prakti е усъвършенствана фотокамера с оптичен визьор използващ 35-милиметров филм, представен през 1961 г. Награден е със златен медал за „Hervorragende Formgebung“ (Изключителен дизайн) от Министерството на културата на ГДР. Футуристичният му външен вид не противоречи на спецификациите му. В началото на 60-те години на миналия век моторизираното транспортиране на филма, съчетано с електронно контролирана…

1968 година – Praktica super TL

Praktica super TL е развитие на серията Praktica nova, може би последният представител от тази серия, преди да се мине към новият дизайн. Тук новост е вграденото измерване, което улеснява работата на фотографа. Praktica super TL Технически характеристики Модел Praktica super TL Година на производство От май 1968 до януари 1976 Произход VEB Pentacon Dresden…

1987 година – Praktica BX20

Praktica BX20 е последният модел от легендарната марка на Източна Германия. Да има още 1-2 вариации на модела, като например Praktica BX20s, които се произвеждат началото на 90-те на 20-ти век. Камерата е по-олекотена и с добавени функции като TTL измерване при работа със светкавица и по-висок синхрон 1/100 sec. За съжаление съм чувал не…

1937 година – Purma Special

Дизайнът на Purma Special се приписва на лондонския офис на Реймънд Лоуи, който е бил френско-американски консултант по промишлен дизайн за повече от 200 компании и е създавал дизайн на всякакви продукти – от цигарени кутии и хладилници до автомобили, железопътни двигатели и космически кораби. Той със сигурност показва влиянието на американския модерен стил. Камерата…

1956 година – Москва 5 / Moskva 5 – втора версия

Сгъваемата фотокамера Москва 5 е последният модел от тази сгъваема серия. Притежава система за телеметрично намиране на фокуса и може да работи в два формата – 6 х 6 и 6 х 9 сантиметра. За ориентир има съответните прозорчета, по които да се ориентирате, а във визьора се появяват ограничителни рамки. Системата за фокусиране налага…