1980 година – Revue Torn 34T

Revue Torn 34T е модел произвеждан някъде 80-те години на 20-ти век от японската фирма National за Photo Quelle. Класическа мощна светкавица за сериозни любители, които освен в ръчен режим, могат да снимат и в един от двата автоматични. Информацията е доста оскъдна и не намерих точно датиране, кога е пусната на пазара, но по…

1970 година – Nissin 18 M

Nissin 18 M е малка светкавица произведена в началото на 70-те години на 20-ти век. Нашият модел е с ръчно управление, но има брат близнак който е има автоматичен режим и вместо М в името има А. Както подсказва името има водещо число 18 при 100 ISO. Захранва се с две батерии и е изцяло…

1981 година – Canon FD 35-70mm f/4 AF

Canon FD 35-70mm f/4 AF е първият в света вариообектив с автоматично фокусиране, използваща собствения SST (Solid State Triangulation) метод на Canon. SST методът е система, при която информацията за снимания обект, която постъпва в сензора през две неподвижни огледала, като се преобразува в електрически сигнал и разстоянието се измерва от микрокомпютър. Фокусирането се извършва чрез…

1982 година – Chinon MC AF 35-70 mm f/3.3-4.5 ZOOM / Revuenon Autofocus 35-70mm f/3.3-4.5

Chinon MC AF 35-70 mm f/3.3-4.5 ZOOM или тук брандиран като Revuenon Autofocus 35-70mm f/3.3-4.5 е обектив на К байонет създаден от японската фирма Chinon. Появява се година след произведения от Canon – FD 35-70mm f/4 AF (1981-ва година) Опит за автоматичен фокус със всяка камера на К байонет. Обектива е с интегриран АФ модул…

1960 година – Weston Master IV

Weston Master IV се появява в началото на 60 те години на 20-ти век. най-същественото сравнено с предходния модел Weston Master III е по-добрия дизайн включващ по-голям работен дисплей и по-лесен за въртене калкулатор. Мисля, че има две версии, като нашата е по-ранната и разликата е в това, че по подобие на следващия модел, ротиращият…

1958 година – Mini Rex II L

Mini Rex II L се появява към края на 50 те години на 20-ти век, като част от линията Mini Rex II, която пък води началото си някъде от към 1947-ма година. При модела който виждате е променен единствено корпуса, като уж е осъвременен, но по-скоро е опростен за разлика по-красивия според мен предходен дизайн.…

1960 година – BEWI QUICK

BEWI QUICK е лек ръчен експонометър от Bertram, Мюнхен. Със сив или черен корпус, а последствие и доста редкия „слонова кост“ корпус, той е създаден в началото на 60-те години в познатата форма на корпуса на BEWI Automat. Други производители на светломери също са използвали този дизайн на корпуса (Agfa Lucimeter, Gossen). Разполага със селенова клетка…

1958 година – Iris – версия 3

Iris  е светломер с малко необичайна конструкция, като първата версия се появява през 1955 г. Измерването се прави с въртяща се скала със стойности на диафрагмата. Доста сходен с унгарският Rotolux. Корпусът е изработен от черен бакелит. Има две зони за измерване, за по-чувствителната зона с червените времена тъмното предно стъкло трябва да се повдигне…

1950 година – Kobold F Fan Flash

Името на светкавицата  – Kobold F Fan Flash идва от това че рефлекторът и се разгъва и прилича на вентилатор. Класически модел работещ с магнезиева крушка за еднократна употреба. За съжаление информацията е твърде минимална и не мога да открия конкретни технически параметри. Технически характеристики Производител Неизвестен – Западна Германия Модел Kobold F Fan Flash Година…

1955 година – Agfalux модел 6076

Agfalux модел 6076 е класическа светкавица работеща с магнезиеви крушки за еднократна употреба. Интересното при този модел е начина на сгъването на рефлектора, по подобие на ветрило и допълнителното сгъване, което прави светкавицата изключително компактна. Захранва се с помощта на индустриална 22.5 вилтова батерия, а след употреба крушката се изхвърля. Съдейки по калкулатора на гърба…