1992 година – Зенит АПк / Zenit APk

Зенит АПк върви по линията на Зенит Автомат, но е пряк наследник на Зенит АП. Появява се през 1992 година, когато Съветският съюз не съществува, затова и пише, че е произведен в Русия. Дизайнът напомня на Зенит 122, но е доста по-качествено изработен… като за руски стандарт. Буквата „К“ в името не идва от байонета,…

1990 година – Зенит 122К / Zenit 122К

Зенит 122К е абсолютно идентичен със Зенит 122, като единствената разлика е вместо М42 резба да се предлага с Pentax K байонет, което е несъмнено по-удобно. За съжаление Камерата има цялостно „халтаво“ усещане. корпуса и особено задният капак скърцат и се усещат някак… крехки. Зенит 122K Технически характеристики Модел Зенит 122К Година на производство 1990…

1980 година – Зенит 18 / Zenit 18

Зенит 18 е продължение на серията Зенит и по-точно на Зенит 19, като използва същото тяло но без бутона за преглед на DOF и прехвърля активирането на светломера от този бутон към спусъка на затвора. Тази фотокамера също така предлага автоматична експозиция с приоритет на диафрагмата, което се случва за първи път при моделите с…

1982 година – Зенит 12С Фотоснайпер / Zenit 12S Fotosnaiper

Серията фотоснайпери води началото си още от 1937 година, но с модифицирана фотокамера ФЕД. Имал е дървен приклад, като на класическа пушка. през 1965 година се появява и първия от съвременната серия фотоснайпери снабден с огледално рефлексна фотокамера Зенит ЕС. Основен недостатък е външният селенов светломер, който не винаги е мерил това което „вижда“ обектива.…

1981 година – Зенит 10 / Zenit 10

Зенит 10 се появява малко преди добре познатият милионник Зенит 11. Камерата е в много ограничен тираж – по-малко от 20 000 бройки и причината според мен е чисто техническа. 10 и 11 са абсолютно идентични! Имат една единствена разлика и тя е… система за скачаща диафрагма. Оставам с усещането, че са пуснали на пазара…

1998 година – Зенит 130 / Zenit 130

Зенит 130 е произвеждан от БелОМО  – Беларус на базата на добре познатият Зенит 122. Съдейки по годината, може би е и последният модел Зенит произвеждан от беларуският завод. Може да се открие и във вариант без самоснимачка, както и с „про“ в името, като про модела е бил с по-добър и точен затвор. С…

1961 година – Кристалл / Kristall

Кристалл се появява на поточната  линия на Красногорск в началото на шестдесетте години. Идеята му е била да наложи ново име вместо досегашното Зенит, от който вече има няколко модела. Наследява Зенит 3, който се появи на пазара през 1959 г., и ясно носи почерка на Николай Маренков, който от началото на 50 -те години насам…

1984 година – Zenit LC-A

Съвсем случайно попаднах на тази камера. В нета почти няма информация, освен че наравно с оригиналното има Lomo LC-A е имало и брандирани бройки с името Зенит. Разликата е единствено в надписа. Нямам идея защо е била продавана и под името Зенит, но така или иначе е напълно оригинално заводско изпълнение. Реших, че има място…

1984 година – Зенит Автомат / Zenit Automat

Зенит Автомат се появява като модел с доста интересен дизайн, все едно правен от дизайнери извън Съветския съюз. Корпуса му е пластмасов. Това е и първата ми лична камера, която си купих сам чисто нова от руснак на столичния битак, нейде през далечната 1992 година. Пластмасата на корпуса бе някак хм… мека и лесно се…

1979 година – Зенит 19 / Zenit 19

Зенит 19, първоначално замислен като Зенит Т1, е своего рода топ камера от серията на Зенит. В себе си крие метален ламелен затвор с вертикално движение на щорите, като скоростите по 1/1000 са електронно контролирани. Оставайки без захранване, камерата може да работи само на 1/1000 сек. Светломера е идентичен с този от Зенит TTL, като…